Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 3 místa → přihlaste se ZDE.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Základy autohypnózy pro pocit klidu a vyrovnanosti

|
Markéta Hamrlová

Stres nás dokáže paralyzovat a ovlivnit náš život v mnoha různých směrech. Zjistěte, jak s ním můžete zatočit pomocí autohypnózy a jiných praktických technik. 

Stresová reakce: co to je?

Stres lze z objektivního hlediska považovat za velmi pozitivní evoluční dar. Právě díky stresové reakci organismu dokázali naši dávní předkové uniknout před útokem nepřátelské tlupy nebo nebezpečné šelmy. 

Dá se říct, že v přiměřené míře může být stres pro náš život přínosný. Na druhou stranu pokud je negativní stres dlouhodobý, může náš život zkrátit. Stresovou reakci lze popsat jako vnitřní odpověď na tlak z vnějšku, se kterým se člověk nedokáže vyrovnat.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak překlopit myšlení z fixace na problém na jeho řešení

Co všechno za stresem stojí

Stresové hormony v danou chvíli ovlivňují většinu orgánů v našem těle. Do těch svalů a orgánů, které jsou nezbytné pro náš útěk, se soustřeďují živiny a energie a naopak dochází ke snížení prokrvení u orgánů, které pro boj nebo útěk nepotřebujeme (např. trávící soustava). 

Pro organismus je každá stresová reakce velmi náročná a vyžaduje následný odpočinek. Pokud relax svému tělu nedopřejeme, může docházet ke škodlivému přetížení organismu. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 omylů, kterým podléhá naše nevědomá mysl

Co může způsobovat dlouhodobý stres

I když většina lidí v současné době nezažívá stresové situace vedoucí k ohrožení našeho života, náš mozek je tak neustále vyhodnocuje (stejně jako to dělal v dávné minulosti). 

Pokud přitom své tělo takovým situacím vystavujeme pravidelně, může z krátkodobého hlediska docházet například k zatuhnutí svalů (v oblasti šíje a krční páteře), ale i k nedostatečnému prokrvení trávící soustavy (projevující se například pocitem plnosti či špatným trávením). 

Civilizační stres dále velmi často způsobuje sníženou odolnost žaludeční sliznice vůči škodlivým bakteriím nebo komplikace týkající se našeho žlučníku. Zvýšený tlak může časem vést k trvale zvýšenému tlaku, v horším případě i k ischemické srdeční chorobě. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 nejčastějších přešlapů, které děláme ve vztazích. Jak se jim vyhnout?

3 řešení, které má každá životní situace 

Každá životní situace nezávisle na své povaze má minimálně 3 varianty řešení:

Z dlouhodobého hlediska není vhodné přemýšlet nad tím, co se vám v životě nelíbí nebo v čem se vám nedaří. Tento způsob uvažování vede pouze k další konzervaci těchto problémů. Myslete na to, že každý uzel lze rozplést (i ten nejzamotanější). Jen je třeba postupovat pomalu a systematicky. Základem každého řešení je vždy odpověď na otázku: „Co chceš místo toho, co nechceš?“. Tento způsob myšlení koncentruje energii na nalézání řešení.

3 techniky proti stresu

Pokud vás potká nějaká stresová situace, můžete použít některou z následujících technik, které vám pomohou se s ní lépe vyrovnat.

Autohypnóza

Každý člověk má svůj jedinečný způsob, jakým dobíjí své baterky. Autohypnóza je přitom jednou z technik, která bývá často uplatňována. Je však třeba pamatovat na to, že k úspěšnému cíli vás dovede především její pravidelný a dlouhodobý nácvik

Níže vám vysvětlím, jak na autohypnózu, která je založená na prosté svalové relaxaci. Tato technika má za úkol navodit stav hluboké koncentrované relaxace prostřednictvím vnitřních mechanismů. 

  1. Nejprve se pohodlně posaďte nebo si lehněte a zajistěte si soukromí.
  2. Postupně si uvědomujte a uvolňujte jednotlivé svaly. Postupujte od konečků prstů na noze směrem k hlavě. 
  3. Uvědomte si, jak se vaše břicho a hrudník zvedá a zase klesá společně s vaším dechem. Vše uvolněte.
  4. Uvědomte si napětí vaší šíje a uvolněte ji.
  5. Nezapomeňte věnovat pozornost i obličejovému napětí. Uvolněte stisk jazyku na patře, dotek horního a spodního rtu. Přitom si uvědomte, jak se váš dech začíná prohlubovat. 

Díky tomuto procesu se začnete soustředit na své vnitřní prožitky. Také se ocitnete v autohypnotickém stavu, ve kterém si budete moct zadávat vlastní autosugesce. Například: „Každý den se cítím lépe a lépe…

Silvova metoda 

Tato metoda je inspirována meditací a modlitbou. V širším slova smyslu ji lze přitom považovat za formu autohypnózy. Jak na to?

  1. Lehněte si a zavřete víčka. Oči pod nimi zaměřte přibližně v úhlu 20 stupňů vzhůru. Následně postupně počítejte od 100 k 1. Po prvních deseti minutách nácviku zkraťte počítání od 50 k 1.
  2. Po prvních 20 dnech nácviku můžete počítání zkrátit od 25 k 1. Po dalších 10 dnech můžete počítat od 10 k 1 a po dalších 10 dnech od 5 k 1.
  3. Každé cvičení ukončete návratem a vyslovte: „Nyní budu potichu počítat od 1 do 5, pak se pomalu ze stavu, v němž nyní jsem, vynořím. Budu bdělý/á a čilý/á. Bude mi mnohem lépe než před tímto cvičením. Budu plný/á energie. 1… 2 …. 3 …. 4 …. 5. Mám otevřené oči. Jsem zcela bdělý/á. Cítím se velmi příjemně.
  4. Jakmile se budete moct díky počítání dostat do relaxovaného stavu alfa, můžete k tomu přidat vizualizace. Představte si obrazovku, na níž si budete promítat vlastní afirmace. 

Technika kotvení

Zapojit do svého života můžete také techniku kotvení, která slouží pro modelaci našich pocitů a jejich následnou změnu. Technika přitom funguje na principu podmíněného reflexu.

  1. Zamyslete se a vyberte si životní zážitek, kdy jste se cítili přesně tak, jak se chcete naučit cítit. Zároveň si jej podrobně vybavte včetně těch úplně nejmenších detailů, které jsou s ním spojené.
  2. Vyberte si jedno místo na svém těle, kterého se můžete kdykoliv dotknout (např. levé ucho). Zároveň si určete jedno slovo, které je v souladu s pocitem, který chcete cítit (např. radost).
  3. V mysli se vraťte zpět k pocitu, který si chcete zakotvit a představte si onen zážitek, který je s tímto pocitem spojený. 
  4. Svou vnitřní představu co nejvíce zintenzivněte. Obrázek ve své mysli učiňte barevnější, větší a krásnější.
  5. Jakmile ucítíte, že to je maximum intenzity pocitu, které jste schopni cítit, vyslovte předem vybrané slovo a dotkněte se zvoleného místa.
  6. Celý postup pětkrát zopakujte.
  7. Otestujte si, zda jste si daný pocit správně zakotvili. Poznáte to podle toho, že po stisknutí vybraného místa ucítíte požadovaný pocit.
  8. Techniku můžete otestovat v běžném životě (třeba při návštěvě lékaře, kterého se bojíte). Než za ním vyrazíte, stisknete vybrané místo a sledujte, co se bude dít. Techniku můžete využít v jakékoliv chvíli, kdy vám bude těžko.

Zjistěte více

Chcete se naučit více prakticky zaměřených technik a metod? Vyberte si jeden z koučovacích kurzůzažijte ve svém životě fascinující proměnu

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby