Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 3 místa → přihlaste se ZDE.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Poznejte svůj osobní talent. Jak na to?

|
Markéta Hamrlová

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je váš talent? V čem konkrétně jste jedineční? Odhalte jej a naučte se s ním dále pracovat.

Buďte na svůj talent hrdí

Když má někdo popsat svůj talent nebo silnou stránku, často se u toho zasekne. Většina lidí v České republice totiž dokáže špičkově popsat především to, co jim nejde, neumí a co všechno je v jejich životě špatně. Jen málokdo dokáže hrdě a s pokorou vyslovit, na co má talent a v čem opravdu vyniká. 

Častá odpověď na tuto otázku zní proto nějak takto: „Mám talent na problémy… Mám talent na komplikace v životě… Nic mě nenapadá.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak na sebekoučink a jaké nástroje k tomu používat

Poznejte svůj potenciál 

Spousta lidí v dětství i v dospělosti investuje spoustu času do poznání toho, co jim nejde. Soustředí se tak na zlepšení dovedností, které jim nejdou a zpravidla jim ani nepřináší žádnou radost a potěšení. 

Rodiče dětem například vštěpují, že pokud jim jde matematika, neměly by se jí dále zabývat. A místo toho ušetřit čas a věnovat se například výuce cizího jazyka, který jim činí potíže. 

Tímto nastavením poté máme tendenci pokládat za samozřejmost to, co nám jde. A naopak své nedostatky ještě více zveličovat. Lidé, kteří svůj osobní talent odhalí a staví na něm, mají ty nejlepší předpoklady pro dosažení úspěchu.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: 8 otázek, které stojí za to si položit

Jak odhalit váš talent 

Pamatujte, že nikdo se nenarodil výjimečnější než ostatní. Jaromír Jágr se nenarodil s hokejkou v ruce. Jeho um vznikal postupem času díky tomu, že investoval obrovské množství času a úsilí do činnosti, která mu byla velkou vášní. 

Svůj talent můžete odhalit pomocí odpovězení na následující otázky:

Co vás baví na tom, co vás baví?

Podle Darwinovy teorie dědičnosti je talent něco, co lze pouze z malé části ovlivnit. Zároveň tato teorie říká, že když se správně spojí vrozená genová výbava s okolním prostředím, může čas od času vzniknout něco výjimečného.

Tak například pokud má člověk talent na operní zpěv, může se tento talent plně rozvinout pouze tehdy, pokud se narodíte do rodiny, která vás v této činnosti bude podporovat. Pokud vás naopak rodiče místo operního zpěvu povedou k hraní fotbalu, operní zpěvák se z vás nestane. Lze tedy říct, že podle této teorie jsou geny jako karty, které jsme obdrželi při narození. A naše okolí je hrou, kterou s nimi hrajeme. 

Pro správné fungování principu talentu se můžeme zaměřit také na výsledky vyplývající z výzkumů mozku. Podle nich je za rozvoj talentu zdopovědný myelin. Jeho funkcí je obalovat nervová vlákna v našem mozku. Díky tomu, že dojde k určité izolaci, se signál pohybuje rychleji a zabraňuje se jeho úniku. Jakmile jednou myelinový obal nervového vlákna vznikne, nejde jej odizolovat. Z toho ostatně vyplývá známé rčení, že starý zvyk nejde zlomit.

Na růst myelinu má vliv to, kolik hodin strávíme produktivním cvičením. Vytvářet se může celý život, vrchol v množství myelinu přitom nastává kolem 50. roku našeho života

Talent začíná tím, že dojde k zažehnutí motivace (prostřednictvím krátkého velmi intenzivního setkání), kdy dojde k propojení naší identity s vysoce výkonným člověkem nebo skupinou. V tuto chvíli přijímáme myšlenku, že můžeme být jako oni a dojde k zapálení. Následně talent pokračuje hodinami intenzivního cvičení, které jsou postaveny na pokusech a trénování v zóně sweet spotu. Jako sweet spot se označuje oblast na hraně stávajících schopností, při které dochází k významnému zrychlení našeho učení. Charakteristická je pro ni vyšší frekvence chyb a schopnost tyto chyby rozpoznat a poučit se z nich. 

Aby tedy docházelo k získání dovednosti (rozvoji talent) a růstu myelinové hmoty, je třeba souhra všech těchto tří prvků.  

Chcete rozvinout svůj talent? Pracujte na vybudování lepšího mozku za pomoci intenzivní praxe. Činnosti opakované v průběhu času nás mění. Jsme tím, co děláme, a jak myslíme.

Shrnutí základních poznatků

  1. Všichni lidé mají nějaký talent/y.
  2. I já mám svůj jedinečný talent/y.
  3. Chytrou a tvrdou prací můžeme svůj talent vypěstovat (rozvinout).
  4. Talent je kombinací ZAPÁLENÍ, INTENZIVNÍ PRÁCE A CÍLENÉHO ZRYCHLENÍ.
  5. Myelin můžeme vytvářet během celého života.

Použité zdroje

Zjistěte více

Zaměřte se na svůj osobní rozvoj. Vyberte si z kurzů koučinku, které vás naučí velké množství technik a konkrétních postupů.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby