Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 3 místa → přihlaste se ZDE.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

Každý z nás podléhá manipulaci. Jak se to projevuje?

|
Markéta Hamrlová

Díky evoluci naše mysl podléhá zkratkám a tím pádem i určité manipulaci. Jaké jsou příklady těchto zkratek? A jak můžete posílit schopnost aktivně vytvářet svou realitu?

Naše nevědomá mysl podléhá omylům

Myslíme si, že přesně víme, proč se chováme tak, jak se chováme. A že přesně víme, jak funguje náš svět a co je realita. Pravdou ovšem zůstává, že ve většině případů nemáme ani ponětí, proč se v dané situaci chováme určitým způsobem. Mozek každého z nás je plný předem vytvořených představ, názorů a myšlenek, které nás v jednání ovlivňují. Každý z nás denně podléhá kognitivním zkreslením a také heuristickým a logickým klamům. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKKde končí koučink a začíná sféra psychiatrie: Jak udržet etiku a efektivitu v koučovací praxi

6 zkratek, kterým podléháme 

Pojďme si představit několik častých zkratek, kterým naše mysl podléhá a vysvětlit si, co znamenají. 

Kognitivní zkreslení

Jako kognitivní zkreslení se označují předvídatelná schémata jednání a myšlení vedoucí k chybným úsudkům. V podstatě se jedná o takový duševní mechanismus, který hájí náš vnitřní pozitivní obraz o sobě samých. Kognitivní zkreslení mají tendenci nás vést k nesprávným volbám, špatným úsudkům a názorům. Proto většina informací, které vyhledáváme, potvrzují náš názor. A naopak protichůdné informace máme tendenci ignorovat.

Heuristiky

Heuristiky jsou v podstatě mentální zkratky, které urychlují rozhodovací proces v našem mozku. V některých případech se však tento proces zrychlí až tak, že zcela přehlédneme to, co je pro nás důležité. Místo toho nejlepšího řešení tak naše mysl v danou chvíli zvolí nejrychlejší řešení ze všech. 

Priming

Naše mysl se snaží neustále redukovat příval podnětů na zkrácenou verzi představy reality. Znamená to tedy, že naše chování a myšlení v danou chvíli ovlivňuje nějaký podnět z dřívější doby. Nebo ovlivňuje to, jak později podobný předmět vnímáme. 

Konfirmační zkreslení

Myslíte si, že vaše názory jsou výsledkem dlouholetých, racionálních a objektivních zkoumání? V tom případě jste na omylu. Pravdou totiž zůstává, že naše mysl věnuje pozornost pouze těm informacím, které nás utvrzují v našem přesvědčení. A zároveň má tendenci zcela ignorovat fakta, která naše předem vytvořené představy a postoje nabourávají. 

Tendence ignorovat náhody

Často máme tendenci hledat za každou cenu souvislosti a zcela tak přehlížíme význam náhody. Je to dáno i tím, že se těžko smiřujeme s tím, že můžeme mít vše pod kontrolou. Projevuje se to tím, že vzorce a schémata vidíme všude kolem nás. Pro naši vědomou mysl je totiž důležité najít pro každou situaci vysvětlení, závěr a jasně ji uchopit. 

Introspekce 

Pokud neznáme přesný důvod toho, proč se nám něco líbí, či nikoliv, odůvodnění si vždy vymyslíme. Naše přesvědčení, že chápeme své motivy či touhy, nese označení iluze introspekce. 

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK7 nejrozšířenějších mýtů o hypnóze. Věřili jste jim taky?

Jak se bránit zkratkám, které naše nevědomá mysl vytváří

Nutno zdůraznit, že zkratkám naší nevědomé mysli nikdy nelze zcela nepodléhat. V podstatě se totiž jedná o evoluční dar, který umožňuje přežití našeho druhu. Vždy ale můžete nad danými věcmi přemýšlet, zkoumat je a ověřovat si jednotlivé informace. 

Jak posílit naši schopnost aktivně vytvářet svou realitu

Pamatujte na to, že každý z nás si aktivně vytváří svou realitu. Nejsme obětí života a každý z nás má možnost svůj život ovlivnit. Pokud se naučíme posilovat naši spontánnost, uvolněnost a přizpůsobivost, můžeme v tomto směru výrazně posílit svou kreativitu. Naopak škodlivé pro nás v tomto ohledu mohou být špatné návyky, nesamostatnost a strnulost.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEKJak se stát koučem v roce 2023

Zjistěte více 

Věnujte se svému osobnímu rozvoji do hloubky. Vyberte si z nabídky kurzů koučinkuzažijte ve svém životě fascinující proměnu

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby