Ve výcviku Kouč/koučka, který startuje v květnu, zbývají poslední 3 místa → přihlaste se ZDE.

Mujakor.cz

FacebookLinkedIn Instagram

7 věcí, kterými posílit svoji vůli

|
Markéta Hamrlová

Zamyslete se, kdy naposledy jste zcela ztratili pojem o čase. Kdy jste zapomněli na jídlo i spánek a byli jste plně ponoření do činnosti, která vás opravdu baví a dává vám obrovský smysl. Jedná se o stav označovaný jako flow. Současná společnost má však mnohdy problém jej dosáhnout.

Dokážete se opravdu soustředit?

V minulosti měli lidé poměrně jasně vymezeny hranice, v rámci kterých se pohybovali. Téměř v každém okamžiku svého života věděli, co se od nich očekává a jaký je jejich úkol. Hranici jejich možností přitom určovalo zejména to, do jaké rodiny se narodili.

V současnosti však žijeme v době, kdy si hranici svých možností určuje převážně každý jedinec sám. Setkáváme se s takzvaným „terorem mnoha příležitostí“ a s tím souvisejícím stresem, zda byla naše volba správná. A velkou roli hraje také častá prokrastinace, nízká efektivita a pocity nenaplnění.

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Zažíváte neradost? Čtěte 5 tipů, jak do života opět dodat pohodu

Dopřejte si chvíli k zamyšlení

Dříve než budete pokračovat ve čtení tohoto článku, dopřejte si chvíli k zastavení a zamyšlení se. A odpovězte si na tyto otázky:

V čem se liší vnitřní a vnější motivace

Nikdo nedokáže přinutit druhého člověka k tomu, aby byl motivovaný. Můžeme jen vytvářet dobré podmínky pro jeho osobní růst.

Motivace může být:

Platí přitom, že vnější motivace (pochvala, peníze apod.) na nás funguje jen z krátkodobého hlediska. Opravdovým hnacím motorem je totiž motivace vnitřní, která se rodí uvnitř každého z nás.

Vnitřní motivace symbolizuje náš osobní důvod, proč něco děláme a jsme ochotni tomu obětovat svůj volný čas.

4 nejsilnější vnitřní motivátory

Mezi nejsilnější vnitřní motivátory pro naše chování patří především naše:

Většinu věcí děláme z čistě egoistických důvodů. I když okolí často uvádíme společensky akceptovatelnější důvody. Pravdou ovšem zůstává, že se v prvé řadě snažíme uspokojit především naše vlastní potřeby a získat něco sami pro sebe.

Platí, že vnitřní motivace není v průběhu života zcela konzistentní. Naopak se mění podle toho, co je pro nás v dané etapě života důležité.

Jaká je vaše současná motivace?

Víte, jak odhalit svoji současnou motivaci? Jednou z možností může být následující test. Zamyslete se nad níže uvedenými otázkami a u každé z nich uveďte pět bodů:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak zlepšit koncentraci? Naučte se Silvovu metodu

7 věcí, kterými posílit svoji vůli

Vůle symbolizuje dovednost, kterou je možné trénovat a posílit. Jak na to? Vodítkem pro vás může být některý z následujících bodů:

Jak vést motivační rozhovor?

Motivační rozhovor slouží k probuzení vnitřní motivace po změně a zrušení negativních návyků. Pokud je motivační rozhovor kvalitní, je založen zejména na naslouchání bez posuzování a přijetí odpovědnosti za změnu ve vašem životě.

Pro úspěšné vedení motivačních rozhovorů je klíčových těchto 5 pravidel:

ČTĚTE TAKÉ ČLÁNEK: Jak se správně ptát? 9 základních pravidel pro úspěšný koučovací rozhovor

Jak to chodí v praxi?

Představte si, že máte klienta, který se chce naučit cizí jazyk. Správně vedený motivační rozhovor mu pomůže rozhodnout se, jestli to opravdu chce on sám.

Zároveň si tento člověk ujasní, jaké úrovně zvládnutí jazyka chce dosáhnout. A pomůžete mu stanovit, jak pozná, že svého cíle dosáhl. Zkrátka bude vědět:

TEST: Jaká je vaše vnitřní motivace?

Na závěr pro vás mám krátký test, který vám pomůže s odhalením vaší vnitřní motivace. Jeho princip spočívá v tom, že si položíte následující 3 otázky vztahující se k žádoucí činnosti:

Zajímá vás víc?

Chcete se dozvědět více o tom, jak pracovat sami na sobě a jaké efektivní metody používat? Přihlaste se na výcvik Kouč rozvoje osobnosti.

Sdílejte na sociálních sítích

UPOZORNĚNÍ: Obsah článků a použité koučovací techniky zde uvedené jsou určeny pro osobní a profesionální rozvoj a nemají za cíl nahrazovat odborné psychologické poradenství či psychiatrickou léčbu. V případě, že se setkáváte s vážnými psychologickými problémy nebo duševními poruchami, doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného psychologa nebo psychiatra.

Tipy a rady do e-mailu

Upozorníme vás na nové články
+ BONUS: e-kniha Omyly mysli + vytváření reality a sebenaplňující proroctví

Odesláním souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Zjistěte více >

© Akademie osobnostního rozvoje | ochrana osobních údajů | cookies

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby